Комерційні приміщення на перших поверхах – результати опитування Realty Story

Наводимо результати онлайн-опитування, який ми провели у вересні 2018 року на тему “Що б ви хотіли побачити на перших поверхах в пішохідній доступності від Вашого будинку?”.

В цілому, може здатися дивним питання «Чи потрібні комерційні приміщення на перших поверхах в житлових кварталах?». Але відповідь досить неоднозначна.

З одного боку практика показує, що в межах житлових масивів в найбільш прохідних місцях житлові квартири переводяться в нежитловий фонд і використовуються під комерційне використання, орендуються під магазини, кафе і т.п.

У той же час, на ринку новобудов є багато прикладів житлових проектів, в тому числі досить масштабних, в яких комерційна інфраструктура на перших поверхах майже або повністю відсутня. Проте вони також затребувані з боку покупців житла.

У вже заселених новобудовах є достатньо прикладів слабкого інтересу з боку орендарів до пропонованих до оренди нежитлових приміщень.

Тому, ми вирішили почути думку споживачів, від яких в кінцевому рахунку залежить, чи будуть затребувані ці площі. А звідси вже і попит на оренду приміщень, розвиток бізнесу, інвестиції в комерційну нерухомість …

Тобто, відповідь лежить не в площині «Чи потрібні комерційні приміщення на перших поверхах», а «Скільки, яких і де».

Архітектор, девелопер, ріелтор, консультант, приватний підприємець – кожен в результатах опитування побачить своє.

Нужны ли коммерческие помещения на первых этажах жилых домов

Отже, 97% респондентів вважають, що на перших поверхах житлових будинків потрібні комерційні приміщення.

Лідерами в попиті є кав’ярні та кафе різного формату – близько 80% респондентів хотіли б бачити об’єкти громадського харчування в межах пішохідної доступності від будинку.

Також близько 70% учасників опитування хотіли б бачити в складі комерційної інфраструктури аптеки і магазини продуктів.

Далі йдуть банки, пошта і доставка.

Окремо необхідно виділити перукарні та салони краси, ремонтні майстерні.

В цілому результати опитування корелюють з фактичним використанням торгових приміщень у житлових комплексах (см. «Який бізнес відкрити в окремому приміщенні (стріт-рітейл)»). Значна частина торговельних площ в житлових масивах орендується під види діяльності, які відносяться до об’єктів повсякденного попиту.

Комерційні приміщення на перших поверхах – результати опитування Realty Story