Курс долара – вплив на ринок оренди торгових приміщень Києва у 3 кв. 2018 р. (стріт-рітейл)

курс доллара
Джерело: https://finance.i.ua

Традиційно орендні ставки на торговельні приміщення в Києві до 2013 р були прив’язані до курсу долара. Після різкої девальвації національної валюти у 2014 р ситуація кардинально змінилася, і гривня стала домінуючою валютою договорів оренди (див. «Типові умови оренди торгових приміщень в м Київ (стріт-рітейл) в 1 півріччі 2016 р»).

Лише в першій половині 2018 р в міру зростання попиту на оренду торгових площ в Києві, у власників приміщень в найбільш затребуваних локаціях знову з’явилася можливість торгуватися з орендарями щодо прив’язки орендної плати до зміни курсу долара (див. «Оренда торгових приміщень в центрі Києва , 1 квартал 2018 р. »).

Курсова турбулентність, яка почалася в 3 кварталі 2018 р. повернула ринок у вітчизняні реалії – орендарі торгових площ вкрай обережно оцінюють перспективи бізнесу. До того ж, невизначеність посилюється політичною нестабільністю напередодні президентських виборів у 2019 р.

Олексій Ярмош, заступник директора агентства нерухомості «Нова локація», яке спеціалізується на оренді та продажу торгових приміщень в Києві, зазначає такі ринкові тенденції в 3 кв. 2018 р .:

«У період курсової нестабільності власники комерційної нерухомості прагнуть зберегти доходи, а орендарі застрахувати операційні ризики на період оренди. Домовитись сторонам часто стає складніше. Як приклад, ряд угод з оренди торгових площ АН «Нова локація», які були вже на фінальній стадії, зірвалися після того, як в липні курс почав рости.

Об’єкти, власники яких в період курсових коливань займають жорстку позицію щодо прив’язки орендної плати до курсу долара, більш тривалий час простоюють у порівнянні з об’єктами, власники яких більш гнучкі та лояльні у переговорному процесі.

Ми спостерігаємо на ринку наступні варіанти розвитку подій з такими приміщеннями:

  1. Орендарі не розглядають ці пропозиції, особливо якщо ціна вище за ринок або наближена до верхньої межі.
  2. В процесі переговорів орендодавець поступається і відмовляється від прив’язки орендної плати до курсу долара.
  3. Орендар погоджується на щомісячну виплату оренди з прив’язкою до долара. В такому випадку істотно (до 20%) може бути знижена ціна оренди приміщення щодо спочатку заявленої.
  4. Орендар і орендодавець знаходять компроміс у вигляді валютного коридору – при зміні курсу долара в певних межах, гривнева орендна плата не переглядається. Якщо зростання курсу виявився вище межі обумовленого коридору, сторони знову сідають за стіл переговорів і переглядають умови оренди. Навіть в такій ситуації орендна плата досить рідко індексується пропорційно новому курсу валюти. »

 

Див. також: Огляд ринку оренда торгових приміщень Києва, 1 півріччя 2018 р .: «ринок орендаря» & «ринок орендодавця»

Курс долара – вплив на ринок оренди торгових приміщень Києва у 3 кв. 2018 р. (стріт-рітейл)